ساخت وبلاگ نمونه سوال امتحانی لوازم جانبی سامسونگ لوازم جانبی اپل لوازم جانبی هواوی خرید اینترنتی محل تبلیغات شما
سامانه جامع پرداخت دستمزد

سامانه جامع پرداخت دستمزد

کاربردهای نرم افزار نگهداری و تعمیرات

نرم افزار نگهداری و تعمیرات

قانون 10% نگهداری و تعمیرات پیشگیرانه ساده است و کار می کند ! امروزه یکی از چالش برانگیزترین واقعیت موجود در سازمان ها ، مبحث نگهداری و تعمیرات و به کار گرفتن نرم افزار نگهداری و تعمیرات است. گزارش های معتبر و مستند انجمن های شناخته شده جهانی حکایت از بالا بودن 20 تا 40 درصد هزینه های سالانه نگهداری و تعمیرات دارد. از همین رو تلاش سازمان ها بر کاهش هزینه ها با استفاده از نرم افزار تعمیرات و نگهداری و پایداری خدمات متمرکز است. سازمان ها برای مدیریت بهتر هزینه ها و کسب بیشتر ارزش دارایی ها ، چرخه عمر دارایی های فیزیکی سازمان را مد نظر قرار می دهند و در سه حوزه عملکرد بهینه دارایی ها ، کاهش هزینه ها و حذف حوادث مورد استفاده قرار می گیرد.

بر این اساس و با توجه به نیاز یکپارچه سازی سیستم های مکانیزه مدیریت دارایی فیزیکی ، شرکت آرین سیستم اقدام به طراحی نرم افزار جامع و یکپارچه نگهداری و تعمیرات (PM) نموده است. نرم افزار نگهداری و تعمیرات بر اساس تحلیل سیستم نت آزمایش و توسعه داده شده است و در مقایسه با سیستم نگهداری و تعمیرات مشابه داخلی و خارجی توانسته است با توجه به شرایط موجود صنعت ایران پاسخگوی نیازهای کاربران باشد.

حتماً از خود خواهید پرسید ، چرا نرم افزار نگهداری و تعمیرات ؟ در عین سادگی نرم افزار تعمیرات و نگهداری توانمندی های زیادی در فعالیت های تجهیزات سازمان ایفا می کند. رعایت قوانین و استانداردهای لازم گام خوبی در کفایت مدیریت نگهداری و تعمیرات دارد. سیستم نگهداری و تعمیراتضمن فراهم آوردن بستر مناسب ثبت اطلاعات فنی ماشین آلات و برنامه ریزی پیشگیرانه ، به بهبود راندمان تولید و افزایش کارکرد تجهیزات کمک فراوان می کند. در ادامه به بررسی اهداف نگهداری و تعمیرات و همچنین معرفی نرم افزار نگهداری و تعمیرات آرین سیستم خواهیم پرداخت.

انواع سیاست های نرم افزار نگهداری و تعمیرات

بعد از مفاهیم بالا و دلایل بهره گیری از نرم افزار نگهداری و تعمیرات ، بهتر است سیاست های دیگر نرم افزار را نیز بشناسید.

  • نگهداری و تعمیرات اضطراری به اختصار EM
  • نگهداری و تعمیرات اصلاحی به اختصار CM
  • نگهداری و تعمیرات پیشگیرانه به اختصار PM

کاربردهای نرم افزار نگهداری و تعمیرات

عبارتند از:

امکان دسته بندی عیوب ، علت خرابی و تاخیر در انجام فعالیت از قابلیت های استفاده از نرم افزار مدیریت نگهداری و تعمیرات آرین سیستم می باشد که امکان تحلیل داده های مرتبط را با دقت و سرعت فراهم می سازد. همچنین هر عیب دستگاه را که باعث توقف فعالیت دستگاه می شود می توان کنترل نمود. چرا که خرابی قطعه ای از یک دستگاه می تواند سهم زیادی از توقفات کل تجهیزات را شامل شود.

نرم افزار نگهداری و تعمیرات آرین سیستم به منظور تحلیل و بررسی خرابی و فعالیت ها در بخش های تعریف شده در نرم افزار تعمیرات و نگهداری مانند خدمات و کارکرد ، قابلیت گزارش گیری دینامیک و متنوع دارد. در دوره های زمانی دلخواه با استفاده از این اطلاعات و ساخت گزارشات تحلیل نمودار ، می توان روند عملکرد را بررسی کرده و در دوره هایی که عملکرد مطلوب نبوده عوامل تاثر گذار را مورد بررسی قرار داد.

مطابق تعریف صورت گرفته در سیستم نگهداری و تعمیرات امکان تعریف و آرشیو فایل یا هر گونه مستندات و مشخصات فنی تجهیزات و ماشین آلات به صورت یکپارچه وجود دارد. ارتباطی که بین اطلاعات انبار قطعات و یکپارچگی کارکرد ماشین آلات به وجود می آید و به عبارتی کارکرد تحت شبکه قرار می گیرد ، باعث افزایش بهبود مدیریت کاربران قرار می گیرد.


برچسب ها : تعمیر و نگهداری , نرم افزار نگهداری و تعمیرات , کاربردهای نرم افزار نگهداری و تعمیرات , دانلود نرم افزار نگهداری و تعمیر , نرم افزار تعمیر و نگهداری قطعات ,
+ نوشته شده در سه شنبه 19 دی 1396ساعت 10:23 توسط salar | | تعداد بازدید : 32

سامانه فیش حقوقی

منظور از حقوق و دستمزد ( payroll) : پرداخت هزینه‌ای می‌باشد که به جبران فعالیت‌های کارکنان در یک موسسه یا بنگاه اقتصادی پرداخت می‌شود، هزینه حقوق و دستمزد مبین سهم نیروی کار در تولید محصولات یا ارائه خدمات می‌باشد؛ و پس از بهای تمام شده مواد، سهم کلیدی را در بهای تمام شده ایفا می‌نماید( در شرکت‌های خدماتی سهم اصلی)
در بعضی مواقع بین مفهوم دستمزد و حقوق تفاوت قائل می‌شوند: از دستمزد به عنوان پرداختی که بر مبنای ساعت و به کارگران تعلق می‌گیرد نام می‌برند و از حقوق به عنوان پرداخت‌هایی که ماهانه محاسبه و پرداخت می‌شود و نوعا مربوط به کارمندان می‌باشد؛ ولیکن آنچه عرف است مفهومی است به نام حقوق و دستمزد که در قبال فعالیت‌های کارکنان واحد تجاری به آنان تعلق می‌گیرد.

تخصیص حقوق: حقوق تخصیصی برای هر کارمند شامل مزایا و کسورات می‌باشد. مزایا را می‌توان در مواردی همچون: همچون حقوق مبنا، فوق العاده شغل، عائله مندی، فوق العاده محل خدمت، فوق العاده جذب و غیره نام برد. کسورات نیز می‌تواند شامل: مالیات، بیمه عمر، بیمه حقوق 27 درصد، بازنشستگی، وام صندوق و غیره باشد.

افرادی که رشته حسابداری‌ را فرا گرفته اند، یکی از انواع هزینه هایی را که با آن آشنا می‌شوند هزینه حقوق و دستمزد می باشد. و به‌التبع روش حسابداری و ثبت این هزینه را در دفتر روزنامه و دفتر کل فرا خواهند گرفت ولی باید به این نکته توجه نمود که مبحث حقوق و دستمزد، دارای مطالب بسیاری می‌باشد که هر فرد حسابدار یا کسی که در حقوق و دستمزد سازمان کار می‌نماید نیاز به دانستن دانش تخصصی در این زمینه دارد، اطلاعاتی که باید کسب شود را می‌توان بطور خلاصه شامل موارد زیر بیان کرد:

شناخت سیستم‌های حقوق و دستمزد،شناخت قوانین بیمه و مالیات و سایر موارد قانونی همچون: اضافه کاری، ماموریت.تهیه اسناد و مداراک ثبت لیست‌های حقوق و دستمزد و سایر موارد نام برد که در ادامه با آنها بیشتر آشنا خواهیم شد

سامانه فیش حقوقی ، سامانه ای برای سهولت کار در انتشار و چاپ فیش حقوقی و دستمز کارکنان و کارمندان بوده و با نرم افزار حقوق دستمزدی سازگار می باشد.


برچسب ها : سامانه فیش حقوقی , سیستم فیش حقوقی , سامانه جامع فیش حقوقی , نرم افزار فیش حقوقی , نرم افزار جامع فیش حقوقی , منظور از حقوق و دستمزد ( payroll) , payroll , تخصیص حقوق ,
+ نوشته شده در شنبه 14 اسفند 1395ساعت 11:26 توسط salar | | تعداد بازدید : 72

افزایش 15 درصدی حقوق و مزد کارگران در سال 96 و 97

همشهری : از جلسه اخیر ستاد دستمزد، که نمایندگان گروه‌های کارگری، کارفرمایی و دولت در آن حضور داشتند، خبر می‌رسد که رقم۲ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان برای هزینه سبد معیشت خانوارهای کارگری با توافق همه گروه‌ها به تصویب رسیده و مقرر شده است تا در جلسه آینده شورای‌عالی کار، مبنای تعیین دستمزد سال ۹۶ قرار گیرد. آنگونه که علی خدایی، نماینده کارگران در شورای‌عالی کار درباره جزئیات این جلسه به همشهری خبر می‌دهد؛ رقم سبد معیشت کارگران نهایی شده و همه طرف‌ها بر رقم ۲میلیون و ۵۰۰ هزار تومان توافق کرده‌اند.
کارفرمای بزرگ توان افزایش مزد ندارد
در سال‌های گذشته همواره نمایندگان کارگری جلسات تعیین دستمزد، ارقامی را محاسبه و به‌عنوان هزینه معیشت کارگران مطرح می‌کردند اما به‌دلیل وجود نداشتن اتفاق نظر بر این ارقام، در پایان نرخ تورم مبنای تعیین دستمزد کارگران قرار می‌گرفت. تفاوت نشست امسال با نشست‌های تعیین دستمزد در سال‌های گذشته این است که هر سه طرف کارگری، کارفرمایی و دولت بر سر رقم هزینه معیشت کارگران به توافق رسیده‌اند و همین مسئله احتمال دخیل‌شدن رقم معیشت در تعیین دستمزد سال ۹۶کارگران را افزایش می‌دهد. در این میان اما اظهارنظرهای متفاوتی درباره تأثیر این رقم بر دستمزد کارگران در سال ۹۶وجود دارد. محمد عطاردیان، دبیرکل کانون عالی انجمن‌های صنفی کارفرمایی ایران معتقد است: امسال هم به روال هر سال دستمزد تعیین خواهد شد چراکه کارفرمای بزرگ مملکت با سهم‌۸۵ درصدی از اقتصاد، دولت است و این کارفرمای بزرگ، توان افزایش حقوق در ارقام بالا را ندارد.

افزایش دستمزد حول و حوش تورم
مرتضی رجبی، قائم‌مقام دبیرکل کانون عالی کارفرمایان و عضو کارفرمایی شورای‌عالی کار، که البته از توافق سه‌جانبه بر رقم هزینه معیشت کارگران اظهار بی‌اطلاعی می‌کند، معتقد است: حتی به فرض صحت این توافق نیز افزایش دستمزد ۹۶حول و حوش همان نرخ تورم خواهد بود و نمی‌تواند از سیاست‌های کلی دولت درباره سایر بخش‌هایی که مزدبگیر هستند تجاوز کند. نکته قابل توجه این است که نرخ تورم ۱۲‌ماه منتهی به بهمن سال‌جاری به ۸.۷درصد اعلام شده درحالی‌که دولت حقوق کارکنان خود را بیش از این رقم یعنی ۱۰درصد افزایش داده است. براین‌اساس این احتمال وجود دارد که دستمزد کارگران نیز بیش از نرخ تورم افزایش یابد تا اندکی از عقب‌ماندگی دستمزد در برابر هزینه معیشت رفع شود. در سال‌هایی که اقتصاد ایران با تورم سرسام‌آور ۲۰تا ۴۰درصدی مواجه بود، به‌خصوص از سال ۸۷به بعد، به واسطه عدم‌رشد حداقل دستمزد متناسب با نرخ تورم، بین دستمزد و هزینه معیشت کارگران شکاف ایجاد شد و هر سال، به‌ویژه در سال ۹۱با ادامه رشد شاخص تورم و افت ارزش پول ملی در برابر دلار، این شکاف عمیق‌تر شد. براساس مطالعاتی که سعید لیلاز، تحلیلگر اقتصادی انجام داده است چنانچه هر سال حداقل حقوق کارگران دو برابر نرخ تورم افزایش پیدا کند، در چشم‌انداز سال ۱۴۰۰شکاف بین دستمزد و هزینه معیشت پر خواهد شد. در شرایط فعلی که نرخ تورم یک‌رقمی شده است به‌نظر می‌رسد افزایش دستمزد کارگران حدود دوبرابر نرخ تورم، سیاست معتدلی است که می‌تواند نقشه راهی برای حل مشکلات این حوزه باشد. چندی پیش حمید حاجی اسماعیلی، کارشناس عالی بازار کار نیز در گفت‌وگو با همشهری پیش‌بینی کرده بود که حداقل دستمزد در سال ۹۶بین ۱۳تا ۱۵درصد افزایش پیدا کند.

کارگران خواستار توقف روند تعیین دستمزد براساس تورم
نماینده کارگران در ستاد مزد ۹۶به همشهری می‌گوید: تعیین رقم هزینه‌ معیشت خانوار کارگری براساس یک تکلیف قانونی و پیرو بند ۲ماده ۴۱قانون کار بوده اما اینکه آیا در شرایط فعلی اقتصاد ایران امکان تعیین این رقم به‌عنوان دستمزد کارگران در سال ۹۶وجود دارد یا نه، بحث دیگری است که نمایندگان کارگری حاضرند درباره آن مذاکره کنند. به گفته علی خدایی، اگر در سال۹۶ نیز قرار باشد هزینه معیشت کارگران مدنظر قرار نگیرد و حداقل حقوق حدود ۱۰درصد افزایش پیدا کند، ۱۴۸هزار و ۹۰۰تومان به فاصله موجود بین دستمزد و حداقل‌های زندگی افزوده خواهد شد. خدایی تأکید می‌کند: اصلی‌ترین خواسته طرف کارگری، توقف روند تعیین دستمزد، فقط براساس نرخ تورم است. به‌عبارتی کارگران انتظار دارند علاوه بر محاسبه تأثیر نرخ تورم بر زندگی آنها به‌عنوان افزایش دستمزد سال ۹۶، رقمی هم برای جبران شکاف فعلی افزوده شود.


برچسب ها : افزایش 15 درصدی حقوق و مزد کارگران در سال 96 و 97 , افزایش حقوق کارگران , افزایش دستمز کارگران , افزایش دستمزد حول و حوش تورم , کارفرمای بزرگ توان افزایش مزد ندارد , کارگران خواستار توقف روند تعیین دستمزد براساس تورم ,
+ نوشته شده در شنبه 14 اسفند 1395ساعت 11:21 توسط salar | | تعداد بازدید : 150

نحوه محاسبه حقوق و دستمزد و تاثیر پایان خدمت بر آن

ذخیره مزایای پایان خدمت کارکنان

طبق اصول پذیرفته شده حسابداری هرساله طبق آخرین حکم کارگزینی کارکنان سالی یک حکم بعنوان ذخیره سنوات خدمت کارکنان درحسابها ذخیره می شود . کارکنان پس از اتمام خدمت یاتسویه حساب باشرکت می توانند آن راازشرکت مطالبه نمایند .

نحوه ذخیره مزایای پایان خدمت کارکنان :

حقوق و مزایای یک کارمند۴.۵۰۰.۰۰۰ ريال تاریخ استخدام ۰۱/۰۵/۸۸ تاریخ محاسبه ذخیره مزایا ۲۹/۱۲/۸۸

۳.۰۰۰.۰۰۰=۱۲/۸*۴.۵۰۰.۰۰۰

نحوه ثبت در دفاتر شرکت :

۸۸/۱۲/۲۹ هزینه حقوق ودستمزد ومزایای کارکنان

هزینه سنوات خدمت کارکنان ۳.۰۰۰.۰۰۰

ذخیره مزایای پایان خدمت کارکنان

ذخیره بازخرید سنوات خدمت کارکنان ۳.۰۰۰.۰۰۰۰

درسال مالی بعدیعنی سال ۸۹ حقوق و مزایای همین کارمند طبق حکم کارگزینی بالغ بر ۵.۰۰۰.۰۰۰ريال جهت احتساب ذخیره مزایای خدمت کارکنان می باشد.

۳.۳۳۳.۳۳۳=۱۲/۸*۵.۰۰۰.۰۰۰

۵.۰۰۰.۰۰۰=۱۲/۱۲*۵.۰۰۰.۰۰۰

۸.۳۳۳.۳۳۳=۵.۰۰۰.۰۰۰+۳.۳۳۳.۳۳۳

۵.۳۳۳.۳۳۳=۳.۰۰۰.۰۰۰-۸.۳۳۳.۳۳۳

ذخیره تامین شده در سال ۸۹=ذخیره سال ۸۸-کل سنوات خدمت

۸۹/۱۲/۲۹ هزینه حقوق ودستمزد ومزایای کارکنان

هزینه سنوات خدمت کارکنان ۵.۳۳۳.۳۳۳

ذخیره مزایای پایان خدمت کارکنان

ذخیره بازخرید سنوات خدمت کارکنان ۵.۳۳۳.۳۳۳

منظور از کسورات حقوق چیست


کسورات مبالغی است که براساس توافق بین کارگر و کارفرما و یا به موجب قانون از حقوق و مزایای پرسنل کسر می گردد.

عمده ترین کسورات حقوق و مزایا به صورت زیر می باشد.

1- 7% بیمه سهم کارگر

2- مالیات حقوق و مزایا

3- مساعده

4- وام

5- اجرائیات ( کسور صندوق اجرا)

منظور از کسورات صندوق اجرا ( اجرائیات) چیست

اجرائیات به مبالغی اطلاق می شود که براساس حکم دادگاه یا مراجع قانونی یا قانون باید بوسیله کارفرما از حقوق کارگر کسر و به حساب صندوق اجرا واریز گردد. بنابراین یکی از کسورات حقوق و دستمزد بدهی کارگر به صندوق اجرا می باشد.

برخی از مواردی که می تواند موجب صدور حکم دادگاه مبنی بر کسر مبلغی از حقوق کارگر شود به شرح زیر می باشد.

الف) عدم پرداخت بدهی توسط کارگر به اشخاص ثالث و ارایه شکایت طلبکار به دادگستری برای دریافت طلب خود

ب) محکوم شدن کارگر به پرداخت جریمه یا غرامت به واسطه شکایت کارفرما به دلیل وارد آوردن خسارت به کارخانه یا سایر موارد توسط کارگر، البته باید توجه داشت براساس قانون اگر مبلغ مورد شکایت بیش از یک سوم ( ) حقوق ماهیانه کارگر باشد به موجب حکم دادگاه مبلغ فوق به صورت اقساط ماهانه از حقوق و دستمزد کسر و به حساب صندوق اجرا واریز می گردد.

منظور از کسر توافقی چیست

مبالغی که طبق قرارداد بین کارگر و کارفرما و یا براساس توافق آنها در زمان تهیه لیست حقوق و دستمزد از حقوق کارگر یا کارمند کسر می شود را کسور توافقی گویند که مهمترین آنها را به صورت زیر می توان نام برد.

الف) اقساط وام مسکن

ب) بدهی به شرکت تعاونی

ج) اقساط وامهای ضروری

د) مساعده

ه ) پیش پرداخت حقوق

می دانید منظور از مساعده مبالغی است که بطور معمول قبل از پایان هر ماه به علت نیاز کارگران به آنان پرداخت می شود و در زمان تهیه لیست حقوق و دستمزد از حقوق آنها کسر می گردد در واقع باید گفت مساعده پرداخت بخشی از حقوق است قبل از پایان ماه کاری است ولیکن پیش پرداخت، پرداخت مبلغی است قبل از اینکه کاری انجام پذیرفته باشد، مثلاً پرداخت وجه در ابتدای ماه به عنوان حقوق ماهیانه کارگر قبل از انجام کار پیش پرداخت محسوب می گردد. درهرحال در زمان تهیه لیست حقوق و دستمزد مبالغ پیش پرداخت و یا مساعده به عنوان کسورات از حقوق و دستمزد کسر می گردند. در نهایت جمع کسورات از حقوق و دستمزد ناخالص کسر و مبلغ خالص پرداختنی به هر فرد مشخص می شود.

حق بیمه های اجتماعی چیست و منظور از بیمه سهم کارگر به عنوان کسور چیست

بیمه شدگان تأمین اجتماعی؛ یعنی کسانی که با پرداخت مبالغی به عنوان حق بیمه، حق استفاده از مزایای مقرر در این قانون را دارند.

اهم مزایای بیمه را به شرح زیر می توان نام برد

الف) بیمه های درمانی، حوادث و بیماریها

ب) بارداری

ج) دریافت مستمری که خود شامل از کارافتادگی، بازنشستگی و مرگ می باشد.

به طور کلی حق بیمه اجتماعی حقوق و دستمزد ناخالص ( حقوق و دستمزد مشمول بیمه قبل از کسور) به صورت زیر می باشد

1- 7% بیمه سهم کارگر که به عنوان کسور حقوق و دستمزد کارگر منظور می گردد و براساس حقوق مزایای مشمول بیمه یعنی ( حقوق و مزایا به غیر از حق اولاد، عیدی و پاداش و غرامت اخراج) محاسبه می گردد و از حقوق کارگر کسر می شود که به حساب سازمان تأمین اجتماعی واریز می گردد.

2- 23% بیمه سهم کارفرما که این حق بیمه دارای 2 نکته اساسی می باشد که باید به آن توجه داشت.

اول آنکه این حق بیمه توسط کارفرما پرداخت می شود و به عنوان سربار شناسایی می گردد ( که در ادامه در ارتباط با نحوه محاسبه و ثبت آن بحث خواهد شد.

دوم آنکه این حق بیمه خود از 2 بخش تشکیل شده است

الف) 20% حق بیمه اجتماعی

ب) 3% حق بیمه بیکاری

باید بدانید 20% حق بیمه اجتماعی محاسبه شده توسط کارفرما به حساب سازمان تأمین واریز می شود و 3% حق بیمه بیکاری به حساب صندوق بیمه بیکاری واریز می شود تا بیمه شدگان، تحت حمایت اجتماعی دیگری علاوه بر مزایای بیمه قرار گیرند و آن اینکه در زمان بیکاری تحت شرایط خاصی از این محل حقوق دریافت کنند.
بنابراین در پایان مجدداً تأکید می کنیم 7% حق بیمه سهم کارگر به عنوان یکی از کسور حقوق و مزایای درستون بیمه مکسور، لیست حقوق و دستمزد از حقوق و مزایای کارگر کسر می گردد

دایره حسابداری حقوق و دستمزد چگونه عمل می نماید

پس از اینکه اطلاعات حقوق و دستمزد پرسنل از جمله قراردادهای کاری، نرخ دستمزد، ساعت کار و سایر موارد از دایره کارگزینی به واحد حسابداری حقوق و دستمزد ارسال گردید.

اوقات کارکرد پرسنل و زمان کارکرد آنها و سایر اطلاعات مربوط نیز از دایره ثبت اوقات کار به دایره حسابداری حقوق و دستمزد ارسال می شود و دایره حسابداری حقوق و دستمزد بالحاظ موارد قانونی در ارتباط اضافه کاری، نوبت کاری و سایر موارد و تعیین کسورات اقدام به تهیه لیست حقوق و دستمزد می نماید و هزینه حقوق و مبلغ خالص پرداختنی هر فرد مشخص می گردد.

لیست حقوق و دستمزد چیست و از آن چه استفاده ای می شود

لیست حقوق و دستمزد فرمی است به شکل صفحه بعد که از بخشها و قسمتهای متفاوت و مختلفی تشکیل شده است که هر قسمت با توجه به اطلاعات ارائه شده از کارگزینی و دوایر ثبت ورود و خروج و لحاظ قوانین کار تکمیل می گردد باید بدانید لیست حقوق و دستمزد به یک شکل ثابت نمی باشد بلکه بخشهای آن براساس فعالیت شرکت و نوع قراردادهای کار کارکنان با کارفرما و موارد مورد نیاز دیگر تهیه می گردد. ولیکن به طور کلی یک لیست حقوق و دستمزد معمولاً دارای محل درج موارد زیر می باشد.

نام و نام خانوادگی پرسنل شاغل، دستمزد، اضافه کاری، نوبت کاری، شب کاری، فوق العاده های حق اولاد، حق مسکن، خوار و بار، کمکهای غیرنقدی، حق ایاب و ذهاب، جمع حقوق و مزایا، ستون کسورات شامل حق بیمه های اجتماعی، مالیات، وام و سایر کسورات و ستون مبلغ خالص پرداختنی. در ادامه نحوه محاسبه و تکمیل هریک از ستونهای لیست حقوق و دستمزد و روش حسابداری مرتبط را با مثالهای بسیار ساده و در پایان با بیان یک نمونه کامل بیان خواهیم نمود

فرمول محاسبه اضافه کاری،تعطیل کاری،شب کاری


اضافه کاری = ساعات اضافه کاری * 140% * 220 ساعت / حقوق پایه
ماده 59 - در شرايط عادي ارجاع كار اضافي به كارگر با شرايط ذيل مجاز است : الف – موافقت كارگر ب – پرداخت 40% اضافه بر مزد هر ساعت كار عادي.

تعطیل کاری =ساعات تعطیل کاری * 140% * 220 ساعت / حقوق پایه
ماده 62 – روز جمعه، روز تعطيل هفتگى كارگران با استفاده از مزد مى باشد.
كارگرانى كه به هر عنوان به اين ترتيب روزهاى جمعه كار مى كنند، در مقابل عدم استفاده از تعطيل روز جمعه 40% اضافه بر مزد دريافت خواهند كرد.

شب کاری = ساعات شب کاری * 135% * 220 ساعت / حقوق پایه
ماده 58 - برای هر ساعت کار درشب تنها به کارگران غیر نوبتی 35% اضافه بر مزد ساعت کار عادی تعلق می گیرد.

(ساعات شب کاری از 22 تا 6 بامداد می باشد)

سند حقوق و دستمزد

در زمان ثبت هزینه حقوق :هزینه حقوق و دستمزد *****
بیمه سهم کارفرما23% *****
حقوق پرداختنی *****
مالیات پرداختنی *****
حق بیمه پرداختنی *****
(23% +7%)
-----------------------------------------------------------------------------------
در زمان پرداخت حقوق به کارکنان :
حقوق پرداختنی *****
بانک *****
----------------------------------------------------------------------------------
صدور چک مالیات و بیمه :
مالیات پرداختنی *****
حق بیمه پرداختنی *****
بانک*****

مزاياي پايان خدمت و عيدي

در رابطه با محاسبه ي مزاياي پايان خدمت و عيدي ؛

سنوات = تعداد روزهاي كاركرد * 365 روز / حقوق پایه
ماده 24 - كارفرما مكلف است به كارگري كه مطابق قرارداد، يكسال يا بيشتر ....... براساس آخرين حقوق مبلغي معادل يكماه حقوق به عنوان مزاياي پايان كار .

عيدي = دو برابر پايه حقوق مشروط به اينكه از سه برابر حداقل حقوق همان سال بيشتر نباشد .
اگر بيشتر نبود = دو برابر پايه حقوق
اگر بيشتر بود = روزهاي كاركرد * 365 / 3 * حداقل پايه حقوق


نحوه محاسبه حقوق ماهیانه ( ماده ۳۷ قانون کار )
برابر مفاد قانون مدني جمهوري اسلامي ، ماه شمسي 30 روز است، لذا در قانون کار ، مزد و مزاياي متعلقه به کارگر بر مبناي 30 روز محاسبه ميگردد. البته پرداخت مزد و مزاياي متعلقه ، در ماههاي 31 روزه تقسيم بر 30 شده و در عدد 31 ضرب ميگردد و طبيعتا در ماههاي 29 روزه نيز بر عدد 30 تقسيم شده و در 29 ضرب ميگردد . يعني تعيين حقوق و دستمزد بر مبناي ماه 30 روزه ، و پرداخت آن بر مبناي تعداد روزهاي ماه انجام ميگردد. به اين معني که وقتي از سوي شورايعالي کار ، حداقل مزد کارگران اعلام ميگردد ، اين مبلغ بر مبناي ماه شمسي ( 30 روزه ) اعلام شده ، ولي هنگام پرداخت آن بايستي به تناسب تعداد روزهاي ماه مورد نظر محاسبه گردد.

با توجه به اينكه ساعات كاري در روز 7 ساعت و 20 دقيقه ميباشد پس هر شخص بايد در ماه 30 تا 7.33 كار كند كه ميشود 220 ساعت حالا اگه جمعه ها و نصف روز پنج شنبه ها و ساير روزهاي تعطيل رو ازش كم كنيم ميشود خالص كاركرد شخص .
مثلا وقتي شخصي در ماه 180 ساعت كار ميكند و كل حقوق يك ماه را دريافت ميكند در واقع قسمتي از حقوق كه دريافت ميكند بابت ساعاتي است كه شخص فعاليتي نداشته.

در قانون کار 44 ساعت کار در هفته اعلام شده و یک روز جمعه هم استراحت ولی حقوق پرداخت میشود پس:

44 ساعت / 6 روز کاری =7.33 که همان 7 ساعت و بیست دقیقه میشود.

خوب روز جمعه هم باید حقوق پرداخت شود پس مشخص شد روز کاری از نظر قانون کار 7.33 است و این را در 30 روز ضرب کنید عدد220 ساعت در ماه بدست خواهد آمد که شما حقوق ماهانه فرد را بر اساس 30 روز یا 220 ساعت محاسبه میکنید

محاسبات حقوق دستمزد

اضافه کاری = ساعات اضافه کاری * 140% * 220 ساعت / حقوق پایه ماده 59 - در شرايط عادي ارجاع كار اضافي به كارگر با شرايط ذيل مجاز است : الف – موافقت كارگر ب – پرداخت 40% اضافه بر مزد هر ساعت كار عادي.

تعطیل کاری =ساعات تعطیل کاری * 140% * 220 ساعت / حقوق پایه
ماده 62 – روز جمعه، روز تعطيل هفتگى كارگران با استفاده از مزد مى باشد.
كارگرانى كه به هر عنوان به اين ترتيب روزهاى جمعه كار مى كنند، در مقابل عدم استفاده از تعطيل روز جمعه 40% اضافه بر مزد دريافت خواهند كرد.

شب کاری = ساعات شب کاری * 135% * 220 ساعت / حقوق پایه
ماده 58 - برای هر ساعت کار درشب تنها به کارگران غیر نوبتی 35% اضافه بر مزد ساعت کار عادی تعلق می گیرد.

کارهای نوبت کاری

1-کار نوبت کاری که بین صبح وعصر قرار میگیرد
حقوق = ساعات نوبت کاری * 110% * 220 ساعت / حقوق پایه

2-کار نوبت کاری که بین صبح وعصر وشب قرار گیرد
حقوق = ساعات نوبت کاری * 115% * 220 ساعت / حقوق پایه

3-کار نوبت کاری که صبح وشب یا عصر وشب قرار گیرد
حقوق = ساعات نوبت کاری * 122.5% * 220 ساعت / حقوق پایه
(ساعات شب کاری از 22 تا 6 بامداد می باشد)


برچسب ها : حقوق و دستمزد و محاسبات مربوطه , سامانه فیش حقوقی , فیش حقوقی , سامانه جامع فیش حقوقی , نرم افزار فیش حقوقی , منظور از کسورات حقوق چیست , منظور از کسورات صندوق اجرا ( اجرائیات) چیست , منظور از کسر توافقی چیست , حق بیمه های اجتماعی چیست و منظور از بیمه سهم کارگر به عنوان کسور چیست , دایره حسابداری حقوق و دستمزد چگونه عمل می نماید , لیست حقوق و دستمزد چیست و از آن چه استفاده ای می شود , فرمول محاسبه اضافه کاری،تعطیل کاری،شب کاری , سند حقوق و دستمزد , صدور چک مالیات و بیمه , مزاياي پايان خدمت و عيدي , محاسبات حقوق دستمزد ,
+ نوشته شده در شنبه 14 اسفند 1395ساعت 11:19 توسط salar | | تعداد بازدید : 174